Ladataan Tapahtumat

Yksinäisyys mielessä -ryhmässä kokoonnutaan yhdessä muiden yksinäisyyttä kokevien opiskelijoiden kanssa keskustelemaan, jakamaan omia kokemuksia ja oivalluksia sekä saamaan ja antamaan vertaistukea. Ryhmässä pyritään lisäämään ymmärrystä omista ajatuksista ja toiminnasta ja löytämään toimivia keinoja yksinäisyyden vähentämiseksi.

Tämä Yksinäisyys mielessä -ryhmä järjestetään 22.9. – 31.10. Discordissa. Ryhmä on 6 viikon mittainen ja sen aikana pidetään kaikkiaan 6 ryhmächat-tapaamista keskiviikkoisin klo 15 – 17.

Ryhmä on tarkoitettu kaikille korkeakouluopiskelijoille, jotka kokevat yksinäisyyttä ja toivovat tilanteeseensa muutosta. Tärkeintä on, että olet valmis jakamaan kokemuksiasi ja haluat tukea muutoksen tekemiseen. Jokaisen kokemus yksinäisyydestä on arvokas eikä ryhmissä vertailla tai arvoteta toisten kokemuksia. Olet tervetullut ryhmään juuri sellaisena kuin olet! Ryhmä on osallistujille maksuton ja sitä ohjaavat Nyytin työntekijät.

Ryhmä toteutetaan Discordissa. Tämä tarkoittaa sitä, että vuorovaikutus tapahtuu kirjoittamalla ja osallistuminen ei ole sidoksissa aikaan tai paikkaan. Voit lukea, kommentoida ja jakaa omia ajatuksiasi missä ja milloin vain. Viikoittaisissa ryhmächateissa päästään keskustelemaan yhteisesti viikon teemasta ryhmänohjaajien johdolla.

Tämä ryhmä on vain suomeksi. This group operates only in Finnish.

Lämpimästi tervetuloa mukaan!

Jaa kirjoitus haluamallasi tavalla!

Go to Top