QueerMieli-utbildningar för personal inom högskolorna
Vår utbildning för personal inom högskolorna ökar medvetenheten om minoritetsstress, strukturer som bidrar till den samt dess effekter på studerandenas välmående. Vi bekantar oss med redskap att främja inkludering och icke-diskriminering inom
undervisningen och tjänsterna för studerande.
Tretimmarsutbildningen innehåller också diskussioner i grupp samt en paus. Som utbildare fungerar QueerMieli-projektets projektchef Anders Huldén.
”Stort tack för en givande utbildning!”
”Det var trevligt att i gruppdiskussionerna höra erfarenheter från andra högskolor. Utbildaren var klart sakkunnig och det var ett nöje att lyssna på honom.”
”En verkligt givande och intressant utbildning, som var förverkligad med kvalitet!”
OBS! Om din gemenskap är i behov av utbildning för att främja lhbtiqa+-studerandes jämlikhet och psykiska hälsa, men önskar en mer skräddarsydd utbildning är du välkommen att ta kontakt så ser vi om det skulle gå att ordna!
Mer information
Anders Huldén
projektchef
Telefon 050 370 2601
anders.hulden@nyyti.f