Nyyti ry on järjestänyt verkkomuotoisia Elämäntaitokursseja opiskelijoille syksystä 2016 lähtien yhteistyössä Ylioppilaiden terveydenhoitosäätiön (YTHS) ja Suomen Mielenterveysseuran kanssa. Kokemusten pohjalta on laadittu mallinnus verkkomuotoisen Elämäntaitokurssin järjestämisestä.
Mallinnuksessa kuvataan millaisia vaiheita verkkomuotoisen elämänhallintaryhmän järjestämiseen liittyy sekä millaisia asioita on hyvä selvittää ja päättää ennen ryhmän alkua, sen aikana ja sen päätyttyä. Mallinnuksesta saa vinkkejä ja näkökulmia verkkomuotoisten Elämäntaitokurssien järjestämiseen.
Yleiskäsityksen mallinnuksen sisällöistä saat Infograafista ja varsinainen mallinnus löytyy Nyytin verkkosivuilta kohdasta >> Hyvinvointitoimijat >> Materiaalit
Lisätietoja mallinnuksesta: Annina Lindberg, annina.lindberg@nyyti,fi , p. 050 341 7473