Lapsena yksinäisyyttä kokeneita etsitään haastateltavaksi
16. 11. 2011 klo 11.01Yksinäisyys puhuttaa mediassa ja yksinäisyydestä puhutaan netin keskustelupalstoilla; mitä yksinäisyys on ja millä tavoin se vaikuttaa ihmisiin? Mistä yksinäisyys johtuu?
Etsin haastateltavia pro-gradu tutkielmaani. Tutkielmani liittyy Joensuun Pelastakaa Lapset Ry:n "Minä olen tärkeä projektiin", joka toteutetaan vuosien 2011-2015 välisenä aikana. Projektista voi lukea tarkemmin Joensuun Pelastakaa Lapset Ry:n kotisivuilta. (http://joensuu.pelastakaalapset.fi)
Toiveenani olisi saada haastateltavaksi 20-30-vuotiaita nuoria aikuisia, jotka ovat kokeneet yksinäisyyttä ala-ja/ tai yläkoulu ikäisenä (n. 7-16-v) ja jotka olisivat valmiita kertomaan kokemuksistaan ja ajatuksistaan yksinäisyydestä.
Haastattelut ovat ehdottoman luottamuksellisia. Haastatteluaineisto käsitellään niin, etteivät haastateltavaksi suostuneet ole tunnistettavissa aineistosta.
Mikäli juuri Sinä olisit kiinnostunut osallistumaan tutkimukseeni, voit ottaa minuun yhteyttä sähköpostitse. Vastaan mielelläni kysymyksiin ja kerron haastatteluista tarkemmin. Kokemuksesi ja ajatuksesi yksinäisyyteen liittyen ovat tärkeitä, sillä niiden avulla on mahdollista saada aiempaa parempi käsitys siitä, millä tavoin yksinäisyys vaikuttaa yksinäisyyden kokeneiden lasten ja nuorten elämään.
Hanna Ikonen, Itä-Suomen Yliopisto
sähköposti:
1 kommentti